foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

NASI PRZYJACIELE

PARAFIA TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ

" SWOJSKIE KLIMATY "

FUNDACJA "POMOC POLAKOM DONBASU"

https://krzywaczka.pl

S.G. "Swojskie Klimaty"

Zarejestruj & Zaloguj

Witaj nieznajomy. Zapraszamy do zalogowania się na naszej stronie. Nie wiąże się to z żadnymi kosztami a Ty uzyskasz dostęp do wszystkich udostępnionych materiałów.

Dziękujemy. Administratorzy

Historia strony

Gościmy

Odwiedza nas 73 gości oraz 0 użytkowników.

MBKalwaryjskaW związku z obchodzonym dziś

Świętem Matki Bożej Kalwaryjskiej,

poniżej skrótowa wersja historii Cudownego Obrazu,

która nierozłącznie związana jest z Krzywaczką.

" Syn Stanisława; dziedzic części Kopytówki. W 1641 r. podarował obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej (Zebrzydowskiej) klasztorowi kalwaryjskiemu. Obraz ten otrzymał w 1639 r. w darze od siostry Magdaleny Dobrocieskiej. Magdalenie podarował go, może testamentem, brat męża Stanisława, Mikołaj Dobrocieski. Ten był plebanem w Marcyporębie, rezydował w Krakowie jako profesor i siedmiokrotny rektor Akademii Krakowskiej.

Obraz otrzymał od plebana Krzywaczki, Adama Brylowicza i umieścił go w swojej krakowskiej rezydencji." 

 

 

Matka Boża Kalwaryjska
Cudowny Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej - namalowany olejną farbą na płótnie (79x90 cm) przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem na prawym ramieniu. Specjaliści orzekli, że jest kopia obrazu MB Myślenickiej. Oryginał jest dziełem nieznanego malarza za szkoły włoskiej (XV - XVI w.) i znajduje się w Polsce od 1596 r.  Warto wspomnieć, że, ks. Bulowicz był w posiadaniu kopii cudownego obrazu Matki Bożej Myślenickiej, którą podarował Stanisławowi Dobrocielskiemu proboszczowi z Marcyporęby. Obraz MB Kalwaryjskiej należał do plebanów z Krzywaczki i Marcyporęby, a w 1639 r. znalazł się w posiadaniu Stanisława Paszkowskiego, właściciela wsi Kopytówka, położonej w odległości 12 km od Kalwarii. Z przekazów kronikarzy dowiadujemy się, że w dniu 3 maja 1641 r. obraz Matki Bożej zapłakał krwawymi łzami. O fakcie tym S. Paszkowski powiadomił władze duchowne. W krótkim czasie obraz znalazł się u OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zaraz zaczęli ściągać do Kalwarii pielgrzymi z różnych stron Polski, a także z krajów sąsiednich. Systematycznie zaczęto obchodzić uroczystości maryjne a zwłaszcza na Wniebowzięcie - 15 sierpnia. Cudowny obraz został ukoronowany 15 sierpnia 1887 r. przez kard. Albina Dunajewskiego, biskupa krakowskiego. Kaplicę dla cudownego obrazu wzniósł w latach 1641- 1667 Michał Zebrzydowski. Jest to szczególnie piękna, nastrojowa i bogata architektonicznie kaplica w stylu wykształconego baroku.

 

Niestety aby komentować musisz być zarejestrowany

Copyright © by Virtualna Krzywaczka ™ 2001 - 2023
STRONA KRZYWACZKI JEST STRONĄ PRYWATNĄ, NIEZALEŻNĄ OD ŻADNYCH INSTYTUCJI GMINNYCH CZY SPOŁECZNYCH
CO NIEWYKLUCZA JEJ WSPÓŁPRACY Z W/W INSTYTUCJAMI. 
 

Zanieczyszczenie