foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

NASI PRZYJACIELE

PARAFIA TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ

" SWOJSKIE KLIMATY "

FUNDACJA "POMOC POLAKOM DONBASU"

https://krzywaczka.pl

Zarejestruj & Zaloguj

Witaj nieznajomy. Zapraszamy do zalogowania się na naszej stronie. Nie wiąże się to z żadnymi kosztami a Ty uzyskasz dostęp do wszystkich udostępnionych materiałów.

Dziękujemy. Administratorzy

Historia strony

zkhiskrzy

 Na temat pochodzenia nazwy naszej wsi istnieją różne hipotezy.

Wiadomo że na początku swego istnienia wieś nosiła nazwę Kriva Dombrawa czyli Krzywa Dąbrowa. 

Jedna z przekazywanych opowieści mówi że, w początkach państwa polskiego kiedy stolicą był Kraków tu gdzie jest nasz wioska, szumiały potężne lasy dębowe potocznie nazywane dąbrowami. 

    Na Wawelu rządził król i jak każdy władca miał problem co zrobić ze skazańcami którzy zapełniali zamkowe lochy. Po długim namyśle postanowił że, należy dać im szansę na powrót do normalnego życia i mieć z tego nawet jakąś korzyść. Wysyłał ich w owe nie zamieszkałe jeszcze wówczas dąbrowy. Musieli sami karczować drzewa, uprawiać pozyskaną w ten sposób ziemię, budować siedliska bo mieli tam żyć z pokolenia na pokolenie, porzucając dotychczasowe hulaszcze, beztroskie życie.

    Z czasem powstała na tych terenach spora osada. Król przekazał wieś w posiadanie ojcom bernardynom z klasztoru tynieckiego, by sprawowali nad jej mieszkańcami opiekę duchową ,a również czerpali korzyści materialne w postaci różnych zobowiązań, oddając część wypracowanych przez siebie produktów rolnych, rzemieślniczych itp. Wieś trzeba było zewidencjonować w spisach klasztornych.

   W dawnych czasach ludzi którzy mieli kłopoty z prawem, szczególnie tych najbardziej niebezpiecznych jak rozbójników, rzezimieszków nazywano „krzywymi” a mieszkali w dąbrowach przyjęto nazwę Krzywa Dąbrowa która po latach przekształciła się w Krzywaczkę i pozostała do dziś. Należy przypuszczać że, również powtarzające się nazwisko Dąbrowa sięga tamtych pradawnych czasów.

   Warto wspomnieć że, w całej Polsce nie ma drugiej miejscowości o nazwie Krzywaczka

Niestety aby komentować musisz być zarejestrowany

Copyright © by Virtualna Krzywaczka ™ 2001 - 2023
STRONA KRZYWACZKI JEST STRONĄ PRYWATNĄ, NIEZALEŻNĄ OD ŻADNYCH INSTYTUCJI GMINNYCH CZY SPOŁECZNYCH
CO NIEWYKLUCZA JEJ WSPÓŁPRACY Z W/W INSTYTUCJAMI. 
 

Zanieczyszczenie