foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

NASI PRZYJACIELE

PARAFIA TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ

" SWOJSKIE KLIMATY "

FUNDACJA "POMOC POLAKOM DONBASU"

https://krzywaczka.pl

Najnowsze zdjęcia

S.G. "Swojskie Klimaty"

Zarejestruj & Zaloguj

Witaj nieznajomy. Zapraszamy do zalogowania się na naszej stronie. Nie wiąże się to z żadnymi kosztami a Ty uzyskasz dostęp do wszystkich udostępnionych materiałów.

Dziękujemy. Administratorzy

Historia strony

Gościmy

Odwiedza nas 75 gości oraz 0 użytkowników.

historia parafii 18Historia Parafii Krzywaczka
( Część 1 : Początki )

Niestety nie zachowały się dokumenty pozwalające bliżej określić, kiedy dokładnie powstała parafia w Krzywaczce.

Jak głosi legenda to Święty Wojciech, gdy wędrował z Czech do Krakowa, w czasie podróży prowadził działalność misyjną, natrafiwszy na podatny grunt gdzie zasiane Słowo Boże miało przynieść obfity plon, założył parafię

Dla uczczenia tak ważnego wydarzenia pierwszy kościół nosił miano Świętego Wojciecha.

O tej pierwszej świątyni jest wzmianka z wizytacji parafii w 1598 roku gdzie zapisano, że parafia funkcjonowała dobrze, plebanem był Szymon z Żywca, który odprawiał nabożeństwa już w nowym kościele parafialnym ŚW TRÓJCY przeniesionym z dawnego pod wezwaniem ŚW WOJCIECHA, ponieważ stał w miejscu wilgotnym, dawny kościółek w chwili wizytacji był także czynny i obsługiwany przez proboszcza.

Prawdopodobnie ta pierwsza świątynia przetrwała aż do około 1840 roku. Była ona usytuowana pomiędzy miejscem gdzie znajduje się obecny kościół a plebanią, (kościółek ten jest zaznaczony na mapie z 1782 roku),

W świątyni naczelne miejsce zajmował ołtarz główny Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem i boczne, Świętego Wojciecha i Świętego Liberiusza.

Pierwsza udokumentowana wzmianka o wsi pochodzi z 1229 roku, gdzie papież Grzegorz IX potwierdził klasztorowi tynieckiemu, posiadanie licznych wsi, min. Dambrawy. Która później nosi nazwę Kriva Dubrawa lub Krzywa Dambrowa a od połowy XIV wieku Crziwaczka, czyli Krzywaczka. 

Krzywaczka występuje w spisach świętopietrza z lat 1325-1327 jako parafia należąca do dekanatu skawińskiego.

Pierwszym znanym z imienia plebanem był Otton wymieniony pod rokiem 1325

W 1340 roku parafia należy do dekanatu szczyrzyckiego i liczy sobie 195 dusz.

W 1621 r. znów powraca do dekanatu skawińskiego.

Parafia Krzywaczka w latach 1592-1599 posiada 4 dzwony i sygnaturkę a w 1748 –1787 organy 4 głosowe i tylko 4 dzwony nie wiadomo, co stało się z sygnaturką.

Parafia funkcjonowała w terenie o gęstej sieci kościołów do najbliższych w Głogoczowie Radziszowie czy Woli Radziszowskiej nie było dalej niż około 10 km. Do parafii należała również sąsiednia wieś Bęczarka, założona w XIV wieku.

Wiadomo, że w XVI wieku parafianie zobowiązani byli do sporych świadczeń jak meszne zbożem jak również odrabianie na polach plebańskich dniówek.
Dodatkowym obciążeniem dla parafian było płacenie klerykatury na utrzymanie nauczyciela gdyż od 1529 r. we wsi istniała już szkoła parafialna.

Wizytacja przeprowadzona w 1596 roku na polecenie kardynała Jerzego Radziwiłła wymienia, że kierownikiem szkoły jest Jan z Krzywaczki, posiadający dom z ogródkiem, zaś w czasie wizytacji biskupa Marcina Szyszkowskiego w 1617 r. Marcina z Lelowa, który okazał się bigamistą a dodatkowo oszustem gdyż sprzedał łąkę szkolną kilku osobom a potem uciekł. Jego następca to Andrzej Łaszkowski gustował zaś w mocnych trunkach. Każdemu kierownikowi szkoły w onym czasie każda rodzina płaciła 1 grosz a proboszcz dopłacał 2 złote.

Niestety aby komentować musisz być zarejestrowany

Zanieczyszczenie

Copyright © by szy_mcio ™ 2001 - 2019
STRONA KRZYWACZKI JEST STRONĄ PRYWATNĄ, NIEZALEŻNĄ OD ŻADNYCH INSTYTUCJI GMINNYCH CZY SPOŁECZNYCH
I NIE OTRZYMUJE OD TAKOWYCH ŻADNYCH DOTACJI FINANSOWYCH